Plány na další rozvoj

Vážení uživatelé webhostingových služeb skautských serverů,
služby serveru Lebeda poskytujeme již několik let a za tu dobu se z několika málo hostovaných webů stalo číslo přesahující tisíc webů.

Abychom mohli dál rozvíjet tyto služby, potřebujeme změnit a upravit stávající systém. To s sebou bohužel nese i nutné úpravy, které budete muset udělat u svých stránek. Zároveň na základě vašich požadavků a připomínek přinášíme novinky, která vám udělají radost. V seznamu naleznete typy změn s vysvětlením, co pro vás znamenají.

Je potřeba si uvědomit, že používáte sdílený webhosting a v některých případech můžete ovlivnit i chod ostatních účtů. Například když přes váš hacknutý účet je rozesláno několik tisíc spamů, ostatní účty poté nemohou kvůli blacklistům nic poslat.

Harmonogram se snažíme průběžně aktualizovat, označit co je již hotové a naopak ty neuskutečněné úkoly posunout na pozdější datum.

Seznam změn

změny způsobující nefunkčnost stránek

změny, které mohou znefunkčnit některé věci

nové funkce

Potvrzení vlastnictví účtu 1x ročne

Proč je potřeba 1x ročně ověřit účet?
Potýkáme se s problémy "mrtvých" účtů, které jsou založeny např. pro jednorázovou akci a následně je nikdo neudržuje. V kombinaci s neaktualizovanými redakčními systémy potom dochází ke zneužití většinou pro rozesílání spamů.
Jak to bude vypadat?
1x ročně je potřeba v administraci kliknout na prodloužení účtu. Nedojde-li k prodloužení, přijde po vypršení období na kontaktní email upozornění a pokud nedojde ani tentokrát během 14ti dní k reakci, účet se zablokuje. Pokud nedojde během dalšího měsíce k prodloužení, účet se nenávratně smaže.

Zakázání odesílání emailů bez ověření

Proč nepůjde odesílat emaily bez přihlášení?
Bohužel se potýkáme několikrát týdně s napadenými stránkami. Scénář je vždy stejný. Útočník (většinou webový robot) využije některou ze známých děr redakčních systému, nahraje na server kód umožňující rozesílání emailů a následně ho využije pro rozesílání spamů v řádu tisíců/min. To má samozřejmě vliv na ostatní hostingy, protože IP adresy serverů se dostanou na blacklisty a nelze rozesílat žádné emaily.
Jaké jsou přihlašovací údaje?
Údaje si mohu nastavit v admistraci.
Jak na to?
Všechny redkační systémy v sobě mají možnost zadat přihlašovací údaje. V ostatních případech můžete využít např. knihovnu PHPMailer nebo https://github.com/nette/mail.

Podpora protokolu HTTP/2

Co to je?
Protokol HTTP/2 je "nástupce" HTTP protokolu a podporují jej všechny moderní prohlížeče. Má spoustu výhod, největší je asi rychlost načítání stránek. Prohlížeče si ve většině případů vynucují zabezpečený přenos přes HTTPS, aby využily HTTP/2 protokol. To není problém, protože veškeré domény na adrese *.skauting.cz, jsou zabezpečeny hromadným certifikátem a vy tak nemusíte již nic řešit.

Uživatelsky dostupné zálohy

Kde je najdu?
Zálohy www i DB ve fromě SQL souboru naleznete v adresáři "__backup" kořenovém adresáři.

Možnost využití GIT serveru u účtu

Git server
Připravujeme možnost využítí vlastního GIT serveru pro lepší správu a nasazovaní vašich stránek.

Možnost přihlášení pomocí klíče přes SFTP

Co to je?
SFTP protokol je daleko bezpečnější variantou ke klasickému FTP/FTPS. Pokud se nechcete přihlašovat heslem, je možné umístit otisk veřejného klíče do souboru "authorized_keys" v kořenové složce.