Plány na další rozvoj serveru a služeb

Vážení uživatelé služeb serverů LEBEDA hosting,
služby serveru poskytujeme již několik let a za tu dobu se z několika málo hostovaných webů stalo číslo přesahující tisíc webů. Navíc na přelomu let 2017 a 2018 jsme začali služby začali poskytovat nejen skautům, ale i dalším organizacím pracujícím s dětmi a mládeží sdruženými v rámci České rady dětí a mládeže.

Abychom mohli dále rozvíjet tyto služby, potřebujeme občas změnit a upravit stávající systém. To s sebou bohužel nese i nutné úpravy, které se v některých situací promítají i do nastavení jednotlivých webů. Zároveň na základě vašich požadavků a připomínek přinášíme novinky, která vám udělají radost. V seznamu naleznete typy změn s vysvětlením, co pro vás znamenají.

Je potřeba si uvědomit, že používáte sdílený webhosting a v některých případech můžete ovlivnit i chod ostatních účtů. Například, když je přes váš hacknutý účet rozesláno několik tisíc spamů, ostatní účty poté nemohou kvůli blacklistům nic poslat. I proto máme na serveru nastaveny automatické kontroly a například zavirované či spamující weby automaticky pozastavujeme a blokujeme, dokud nedojde z vaší straně k nápravě.

Harmonogram se snažíme průběžně aktualizovat, označit co je již hotové, naopak ty dosud neuskutečněné úkoly posunout na pozdější datum pro budoucí realizaci.

Seznam plánovaných a prováděných změn

změny, které mohou znefunkčnit některé věci

Potvrzení vlastnictví účtu 1x ročne

Proč je potřeba 1x ročně ověřit účet?
Potýkáme se s problémy "mrtvých" účtů, které jsou založeny např. pro jednorázovou akci a následně je nikdo neudržuje. V kombinaci s neaktualizovanými redakčními systémy potom dochází ke zneužití většinou pro rozesílání spamů.
Jak to bude vypadat?
1x ročně je potřeba v administraci kliknout na prodloužení účtu. Nedojde-li k prodloužení, přijde po vypršení období na kontaktní email upozornění a pokud nedojde ani tentokrát během 14ti dní k reakci, účet se zablokuje. Pokud nedojde během dalšího měsíce k prodloužení, účet se nenávratně smaže.

Zakázání odesílání emailů bez ověření

Proč nepůjde odesílat emaily bez přihlášení?
Bohužel se potýkáme několikrát týdně s napadenými stránkami. Scénář je vždy stejný. Útočník (většinou webový robot) využije některou ze známých děr redakčních systému, nahraje na server kód umožňující rozesílání emailů a následně ho využije pro rozesílání spamů v řádu tisíců/min. To má samozřejmě vliv na ostatní hostingy, protože IP adresy serverů se dostanou na blacklisty a nelze rozesílat žádné emaily.
Jaké jsou přihlašovací údaje?
Údaje si mohu nastavit v admistraci.
Jak na to?
Všechny redkační systémy v sobě mají možnost zadat přihlašovací údaje. V ostatních případech můžete využít např. knihovnu PHPMailer nebo https://github.com/nette/mail.

Podpora protokolu HTTP/2

Co to je?
Protokol HTTP/2 je "nástupce" HTTP protokolu a podporují jej všechny moderní prohlížeče. Má spoustu výhod, největší je asi rychlost načítání stránek. Prohlížeče si ve většině případů vynucují zabezpečený přenos přes HTTPS, aby využily HTTP/2 protokol. To není problém, protože veškeré domény na adrese *.skauting.cz, jsou zabezpečeny hromadným certifikátem a vy tak nemusíte již nic řešit.

Uživatelsky dostupné zálohy

Kde je najdu?
Zálohy www i DB ve fromě SQL souboru naleznete v adresáři "__backup" kořenovém adresáři.

Možnost využití GIT serveru u účtu

Git server
Připravujeme možnost využítí vlastního GIT serveru pro lepší správu a nasazovaní vašich stránek.

Možnost přihlášení pomocí klíče přes SFTP

Co to je?
SFTP protokol je daleko bezpečnější variantou ke klasickému FTP/FTPS. Pokud se nechcete přihlašovat heslem, je možné umístit otisk veřejného klíče do souboru "authorized_keys" v kořenové složce.